Już niedługo rusza program „Laboratoria Przyszłości”, który sprawi, że do szkół podstawowych trafią takie urządzenia jak drukarki 3D, mikrokontrolery, roboty i wiele wiele więcej. Budżet programu to aż 1 miliard złotych. Przeczytaj nasz test, a dowiesz się więcej szczegółów na ten temat.

Program „Laboratoria Przyszłości” zakłada, że w tym roku wyposażenie szkół zwiększy się o wiele nowoczesnych sprzętów oraz o wirtualne pracownie. Samorządy prowadzące około dwanaście tysięcy szkół podstawowych w Polsce otrzymają środki na utworzenie w nich laboratorium przyszłości.

Jak będzie wyglądało wsparcie finansowe?

Jak już pisaliśmy powyżej na wsparcie projektu laboratorium przyszłości będzie przeznaczone ponad 1 miliard złotych, najpierw dla szkół prowadzonych przez samorządy, a potem dla szkół niepublicznych. Wsparcie będzie przyznawane w zależności o wielkości całej placówki, ich organy prowadzące mogą otrzymać do:

  • 30 tysięcy złotych w przypadku szkół do 100 uczniów
  • 60 tysięcy złotych dla szkół, w których uczy się od 101 do 200 uczniów
  • 70 tysięcy złotych dla szkół, których liczba uczniów wynosi od 201 do 234
  • 300 tysięcy złotych w przypadku szkół od 235 uczniów

Co dokładnie otrzymają szkoły?

Dzięki projektowi laboratorium przyszłości (zobacz na https://aktin.pl/blog/artykul/29/laboratoria-przyszlosci-%E2%80%93-historyczne-wsparcie.-kazda-szkola-podstawowa-w-polsce-otrzyma-srodki-bez-wkladu-wlasnego. ) do szkół, od pierwszego września 2022 roku, trafi taki sprzęt jak google wirtualnej rzeczywistości VR, drukarki 3D czy też sprzęt do nagrań. Czym jest laboratorium przyszłości VR? Dzięki technologii VR dzieci przeniosą się do wirtualnej edukacji, która pomoże im uczyć się nowych rzeczy w praktyczny sposób. Cały katalog sprzętu, który dostaną szkoły liczy aż sto trzydzieści sześć pozycji, może być nawet uzupełniony jeżeli zostanie zgłoszone wystarczająca zapotrzebowanie. Szkoły, aby otrzymać wsparcie, musiały zgłosić się do swoich organów prowadzących, które musiały wstąpić do właściwego wojewody o przyznanie wsparcia. Cały proces odbywał się za pomocą drogi elektronicznej, a wnioski są rozpatrywane na bieżąco, aby wszelkie środki trafiały do szkół tak szybko jak to możliwe.

Dodaj komentarz